Kroplówka na kaca
10 sierpnia 2017
Kroplówki multiwitaminowe
23 października 2017
Pokaż wszystkie

Kroplówki witaminowe

Witaminy koktajl dożylny Myersa. Kroplówka z witaminami: B1, B2, B5, B6, B7, B9, B12, C oraz Mg i Ca.

 

Skąd pomysł na kroplówki witaminowe?

Koktajlami witaminowymi nazywane są potocznie kroplówki zawierające przede wszystkim witaminy i minerały. Wlewy multiwitaminowe zostały rozpowszechnione na przełomie lat 60 ubiegłego wieku przez internistę Johna Myersa z prestiżowego John Hopkins Hospital (Boltimor, USA). Myers uważał, że wiele dolegliwości z którymi zgłaszają się do niego pacjenci ma swoje podłoże w deficycie podstawowych składników odżywczych (witaminy i minerały), wynikającym z niewłaściwej diety i szybkiego stylu życia. Lekarz stosował dożylny koktajl witaminowy w leczeniu i profilaktyce wielu chorób (np. bóle głowy i migreny, bóle mięśni, przewlekłe zmęczenie, depresja, astma, niewydolność serca, dusznica piersiowa, przewlekła pokrzywka, nadczynność tarczycy, alergie sezonowe, infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekłe zapalanie zatok).

 

Witaminy dożylnie?

Preparaty podawane dożylnie osiągają znacznie większe stężenie w surowicy krwi w stosunku do podania doustnego. Np. doustna podaż magnezu najczęściej nieznacznie albo wcale nie wpływa na poziom tego pierwiastka we krwi sugerując, że nie jest on wchłaniany przez organizm. Doustne przyjęcie 0,2 g lub 2,5 g witaminy C na dobę przekłada się odpowiednio na około 1,2 mg/L i 1,5 mg/L stężenie witaminy C w surowicy. Wynika z tego, że 12,5 krotne zwiększenie doustnej dawki witaminy C powoduje tylko 25% wzrost stężenia tego związku we krwi. Podczas gdy dożylne podanie 50 g witaminy C pozwala osiągnąć stężenie około 800 mg/L. Należy zwrócić uwagę, że niektóre komórki organizmu posiadają zdolność do aktywnego transportu wybranych związków (np. magnez, witamina C), dlatego okresowe zwiększenie stężenia danej substancji w surowicy daje tym komórkom szanse na ich zmagazynowanie.

Oryginalny koktajl Myersa, składał się z witamin z grupy B, witaminy C oraz wapnia, magnezu i podawany był w zastrzyku (bez przetaczania dużej objętości płynów za pomocą kroplówki). Dzięki zwiększeniu dostępności formulacji farmaceutycznych współczesne kroplówki witaminowe mogą mieć bogatszy skład (np. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, kwas alfa liponowy, glutation itp.).

Myers podawał witaminy w formie iniekcji dożylnej, obecnie znacznie częściej stosowane są w tym celu wlewy dożylne. Niektóre preparaty jak np.: witamina C, emulsje tłuszczowe, czy duże objętości nie mogą być podawane domięśniowo lub podskórnie czyniąc kroplówkę metodą z wyboru w suplementacji parenteralnej.

 

Wpływ cywilizacji na zdrowie

Fundamentem zdrowia jest właściwa dieta, aktywność fizyczna i odpowiedni styl życia. Podstawowe problemy zdrowotne bardzo często związane są, z ograniczeniem ilości potraw opartych na produktach nieprzetworzonych na korzyść wysokoprzetworzonych. Taka dieta najczęściej nie jest dobrze zbilansowana i oferuje mniejszą przyswajalność witamin i minerałów. Spożyciu żywności wysokoprzetworzonej często towarzyszy monotonia w diecie (np. ze względu na brak czasu na zaplanowanie i przygotowanie pełnowartościowych posiłków). Dodatkowo zastosowanie nawozów sztucznych, oprysków chemicznych czy antybiotyków może pogarszać, jakość dostępnych produktów spożywczych.

Pośpiech, stres, siedzący tryb życia, brak ruchu, brak odpoczynku, zaburzone godziny snu oraz używki to druga grupa czynników, która również negatywnie wpływa na gospodarkę zasobami przez organizm i może wywoływać choroby.

Niektóre witaminy produkowane są przez bakterie stanowiące naturalną florę jelit. Dieta i styl życia również mają wpływ na jej kształt. Np. podczas antybiotykoterapii warto stosować probiotyki (naturalne- np. kapusta i ogórki kiszone, jogurty, dojrzewające sery i wędliny), w tej sytuacji można też rozważyć dożylne witaminy.

 

Suplementacja w sporcie?

Tak samo jak niedobór ruchu tak i jego nadmiar mogą nie być właściwe dla zdrowia. Osoby o bardzo dużej aktywności fizycznej mają wyższe zapotrzebowanie nie tylko na kalorie, ale i witaminy, które są niezbędne do ich optymalnego metabolizowania. Kroplówki witaminowe gwarantują wysoką jakość i biodostępność preparatów (np. suplementy diety nie podlegają tak rygorystycznej kontroli jakości), ale mogą stanowić jedynie uzupełnienie prawidłowo zbilansowanej diety.

 

Moja kroplówka witaminowa

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które można stosować w suplementacji dożylnej. Tym razem zdecydowałem się na kroplówkę najbardziej zbliżoną do oryginalnego koktajlu opracowanego przez Mayersa. W skład wlewu dożylnego wchodziły witaminy: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantonenowy), B6 (pirydoksyna), B7 (biotyna), B12 (kobalamina), B9 (kwas foliowy), C (askorbinian sodu) oraz magnez i wapń. Taką kompozycję przyjmuję 2 do 3 razy w roku, profilaktycznie, żeby utrzymać dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

Gdyby nie duża zawartość witaminy C w tym wlewie (ponad 28 g askorbinianu sodu) to pewnie wybrałbym zastrzyk dożylny zamiast kroplówki (oszczędność czasu, prostsza i tańsza procedura). Zbyt duże stężenie witaminy C w zastrzyku mogłoby jednak zadziałać drażniąco na żyłę, do której trafia, w związku z tym zdecydowałem się na jej rozcieńczenie i kroplówkę.

 

Czas na dietę?

Nie zawsze potrafimy sami skomponować odpowiednią dla naszego trybu życia dietę, jednocześnie nie zawsze mamy czas żeby wybrać się na wizytę do dietetyka. Na szczęście profesjonalną konsultację dietetyczną można odbyć on-line (np. dieta on-line), a nawet zamówić dopasowany do naszych potrzeb catering dietetyczny, który dostarczany jest codziennie rano pod nasze drzwi. Podobnie jest z kroplówkami, nie trzeba nigdzie jeździć, kroplówkę witaminową można dostać w domu (np. kroplówka w domu). Ja swoją kroplówkę dostałem u siebie w domu, podczas wlewu oglądałem mecz Polska-Kazachstan.Powyższy tekst ma charakter popularnonaukowy i został napisany przez osobę bez wykształcenia medycznego. Nie może on zastąpić wizyty u lekarza i nie stanowi on porady medycznej.

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Kroplówki witaminowe"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
tester
Gość

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które można stosować w suplementacji dożylnej. Tym razem zdecydowałem się na kroplówkę najbardziej zbliżoną do oryginalnego koktajlu opracowanego przez Mayersa

Czyli jaką?W sensie co to za mix z nazwy?

wpDiscuz