Kroplówka na zmęczenie i stres
30 czerwca 2017
Kroplówki witaminowe
14 września 2017
Pokaż wszystkie

Kroplówka na kaca

Kroplówka na kaca, błyskawiczne nawodnienie, uzupełnienie gospodarki wodnoelektrolitowej i wyrównanie poziomu glikemii. 500 ml 5% glukozy i 500 ml płynu wieloelektrolitowego z dodatkową porcją magnezu.

 

Kroplówka na kaca?

Pierwsze dwa tygodnie Sierpnia spędziliśmy w Gdyni, gdzie mieliśmy okazję bliżej poznać tamtejsze cocktail bary. Podczas jednego z ciepłych wieczorów spędzonych nad brzegiem morza prawdopodobnie spróbowaliśmy zbyt wielu przysmaków oferowanych przez tamtejszych barmanów. Degustacja zakończyła się dla nas kacem, z którym szybko poradziliśmy sobie za pomocą prostej kroplówki z elektrolitów i glukozy.

 

Co to jest kac i zatrucie alkoholem?

Dla potrzeb tego artykułu wyróżnimy dwa stany związane z nadmiernym spożyciem alkoholu. Lżejszy z nich to kac, z którym zazwyczaj mają do czynienia okazjonalni użytkownicy, po jednorazowym nadużyciu trunków. Z kolei zatrucie organizmu alkoholem jest znacznie cięższym stopniem, wynikającym z wycieńczenia organizmu przez długotrwałe nadużywanie etanolu. Alkohol interferuje z wieloma procesami zachodzącymi w organizmie, powodując zaburzenia psychiczne i somatyczne, które upośledzają codzienną jakość życia. Predyspozycje genetyczne i styl życia mogą mieć istotny wpływ na to jak metabolizm etanolu wpływa na stan psychofizyczny danej jednostki. Działanie alkoholu na organizm zależy od wielu czynników, a reakcja tego samego organizmu na etanol nie zawsze jest identyczna, dlatego należy spożywać go z rozsądkiem. Do nieprzyjemnych symptomów, które mogą występować po spożyciu alkoholu należą między innymi obniżony nastrój i apatia, wymioty, nudności, zawroty głowy, zmęczenie, bezsenność, drżenie mięśni, tachykardia (kołatanie serca), nadciśnienie tętnicze, wzmożona potliwość, rozszerzone źrenice, wysuszenie śluzówek, stany lękowe. Stopień nasilenia objawów zależy od wielu czynników, ale najistotniejsza jest ilość spożytego alkoholu w czasie. Wydaje się, że wpływ na organizm mogą mieć również inne związki zawarte w trunkach. Np. wina zawierają niewielkie ilości wyższych alkoholi (np. alkohol izoamylowy), które produkowane są przez drożdże podczas fermentacji. W procesie produkcji do napitków trafiają również aldehydy, estry, fenole, laktony, dzieje się to np. w trakcie starzenia w drewnianych beczkach. Mieszanie napojów alkoholowych prowadzi do zwiększenia różnorodności związków dostarczanych do organizmu i zazwyczaj potęguje kaca. Alkohol jest substancją uzależniającą, niekontrolowane spożywanie dużych dawek etanolu może prowadzić do alkoholizmu.

 

Jak działa alkohol na organizm człowieka?

Alkohol zakłóca działanie bardzo wielu szlaków biochemicznych, dlatego przyczyny powstawania kaca nie są do końca znane. Etanol metabolizowany jest głównie w wątrobie, gdzie odpowiednie enzymy przekształcają go kolejno do aldehydu octowego i kwasu octowego zaburzając równowagę pomiędzy NAD+ i NADH. Zjawisko to może prowadzić do szeregu niekorzystnych zjawisk jak np. zahamowanie cyklu Krebsa, indukcji kwasicy mleczanowej i gromadzenia ciał ketonowych.

Etanol blokuje działanie glukagonu, czyli enzymu odpowiedzialnego za uwalnianie glukozy z wątroby do krwioobiegu, wywołując tym samym hipoglikemię (niedocukrzenie), które może objawiać się np. kołataniem serca, zaburzeniami widzenia, utratą przytomności a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śpiączki. Drugim ważnym enzymem hamowanym przez etanol jest wazopresyna (hormon antydiuretyny). Na tej płaszczyźnie alkohol ogranicza resorpcję wody w organizmie, a więc stymuluje wydalanie moczu, prowadząc do utraty wody i rozpuszczonych w niej substancji (np. magnez) i zwiększonego pragnienia.

Podsumowując spożycie etanolu prowadzi do powstania w organizmie silnie trującego aldehydu octowego, odwodnienia i hipoglikemii. Związki inne niż etanol, które znajdują się w napojach alkoholowych mogą dodatkowo wpływać na stan psychosomatyczny człowieka.

 

Jakie są sposoby walki z kacem?

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie negatywnych objawów działania napojów alkoholowych jest unikanie nadmiernego ich spożycia. Jest wiele domowych sposobów na walkę z kacem, ale ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Preparaty doustne wykazują umiarkowaną skuteczność w walce z kacem, nie zawsze dobrze się przyswajają (niska biodostępność dla organizmu). Dodatkowym utrudnieniem mogą być wymioty i brak apetytu.

Najefektywniejszym sposobem na redukcję negatywnych skutków pożycia napojów alkoholowych jest kroplówka. Wlew dożylny pozwala błyskawicznie uzupełnić utracone elektrolity, wyrównać glikemię i nawodnić organizm. Skuteczność terapii dożylnej, nie jest oczywiście 100%, organizm ciągle musi sobie poradzić np. z metabolizmem aldehydu octowego. Kroplówka przynosi największą ulgę osobom, które spożywały alkohol przez dłuższy czas- u tych osób utrata elektrolitów jest największa.

Kroplówki na kaca zyskują rosnącą popularność w USA, gdzie pojawiają się specjalne autobusy, w których można poprawić sprawność organizmu po imprezie.

 

Co zawiera kroplówka na kaca?

Podstawowy „zestaw” na kaca to glukoza i elektrolity. Bogatsze kroplówki mogą zawierać również witaminy (np. C, B) i glutaion- peptyd, który przyśpiesza neutralizowanie toksyn w wątrobie. Niektóre źródła internetowe sugerują stosowanie acetylocysteiny (ACC), która również stymuluje usuwanie toksyn. Należy jednak pamiętać, że ACC jest środkiem mukolitycznym, zatem jego stosowanie przez osoby odwodnione może nie być wskazane.

 

Co czułem po przyjęciu kroplówki na kaca?

Kroplówka przyjęta na kaca przynosi ulgę i odprężenie. Błyskawicznie znika suchość w ustach. Wraca bystrość umysłu i wigor.

Wlewy dożylny otrzymaliśmy w domu, siedząc na tarasie i pijąc herbatę i podziwiając piękną panoramę Gdyni. Było to dla nas bardzo komfortowe, bo nie musieliśmy fatygować się do „ośrodka zdrowia”. Z drugiej strony nie zajmowaliśmy kolejki tym, którzy są „naprawdę” chorzy i nie przyjechali na SOR tylko, dlatego, że dzień wcześniej wypili o jeden koktajl za dużo i w związku z tym mają złe samopoczucie.



Powyższy artykuł ma charakter popularnonaukowy i został napisany przez osobę bez wykształcenia medycznego. Nie może on zastąpić wizyty u lekarza i nie stanowi on porady medycznej.

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Kroplówka na kaca"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Michał
Gość

Co zostało dodane do kroplówki za pomocą strzykawki?

Ada
Gość

To samo pytanie? Czy to byl magnez? Jesli tak to cala ampulka jest bezpieczna dawka?

Adam
Gość

To był magnez. Odnośnie bezpieczeństwa to nie można odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Są różne ampułki, mogą się kilkukrotnie różnić dawką, której nie wyraża się w ampułkach. Najważniejsze jest jednak to, że ta sama substancja, która pomogła jednej osobie może zaszkodzić innej. Substancje dożylne działają gwałtownie- partyzantka, panika, brak podstawowych umiejętności i wiedzy mogą w tym przypadku stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. To, co z pozoru wydaje się bardzo proste, może się bardzo skomplikować. Najlepiej żeby dawkę dobierał i podawał ktoś kto się na tym zna.

Paweł
Gość

Bardzo intrygują mnie te kroplówki na kaca. Słyszę o nich coraz więcej, ale póki co żaden z moich znajomych nie zdecydował się na taki „ratunek” podczas kacowych dolegliwości. Ja jestem nieco sceptycznie nastawiony, dlatego też stosuję zwykle wsparcie w postaci środków z apteki. Wspomagają one procesy fizjologiczne organizmu oraz jego metabolizm energetyczny. Oprócz skutecznego działania mają też dobry, cytrynowy smak i niską cenę, co również jest dla mnie (studenta) ważne.

wpDiscuz