Kroplówki multiwitaminowe
23 października 2017
Wlew regeneracyjny, Solcoseryl i witamina C. Kroplówi dla sportowców?
10 stycznia 2018
Pokaż wszystkie

Kwas alfa- liponowy, glutation i ornityna dożylnie

Kwas alfa-liponowy, ornityna i glutation w soli fizjologicznej. Zestaw preparatów poprawiających funkcję wątroby. Ornityna i kwas alfa-liponowy są znacznie droższe od witaminy C, dlatego bywają rzadziej oferowane w klinikach witaminowych.

 

Regeneracja wątroby?

W tym wpisie chcielibyśmy skupić się głównie na wybranych właściwościach kwasu alfa-liponowego oraz ornityny. Na temat glutationu stworzyliśmy wcześniej oddzielny post. Wszystkie związki zaprezentowane w dzisiejszym artykule asystują w usuwaniu szkodliwych metabolitów z organizmu, głównie przez wątrobę.
Pamiętajcie, żeby nie robić tego samemu, prezentowany tutaj materiał traktujcie raczej, jako informacje o tym, czego nie należy robić. Ta sama substancja, która pomogła jednej osobie może zaszkodzić innej i doprowadzić do utraty zdrowia lub życia. Przed przyjęciem każdego leku należy skonsultować się z lekarzem.

 

Kwas alfa- liponowy

Kwas α- liponowy (kwas liponowy, kwas tiooktanowy, LA, ALA, PubChem CID: 6112). Z chemicznego punktu widzenia jest to 8 węglowy nasycony kwas tłuszczowy (łańcuch węglowodorowy z grupą karboksylową) zawierający dwa atomy siarki połączone mostkiem. ALA jest substancją samodzielnie produkowaną przez organizm człowieka z kwasu kaprylowego (występuje np. w mleku ssaczym). Dodatkowo kwas liponowy może być dostarczany do organizmu bezpośrednio z pożywienia (np. szpinak). W organizmie większość LA jest związana z białkami. ALA jest związkiem o wszechstronnych właściwościach biologicznych, poniżej prezentujemy wybrane z nich.

  • Kwas alfa-liponowy jest kofaktorem (koenzymem) wielu szlaków enzymatycznych, w tym tych zaangażowanych w przekształcanie pożywienia w energię chemiczną (ATP) w cyklu Krebsa (łańcuch oddechowy, oddychanie tlenowe).
  • Metanaliza danych z kilku badań klinicznych wskazuje, że ALA wpływa na spadek masy ciała.
  • ALA „uwrażliwia” organizm na działanie insuliny. Stosowany w leczeniu neuropatii cukrzycowej, może zmniejszać ryzyko glikacji białek i może obniżać poziom wolnych rodników wynikających ze zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi. Eksperymenty na liniach komórkowych wykazały, że kwas liponowy rekrutuje białko GLUT4 do błony komórkowej stymulując przez to transport glukozy do wnętrz komórki- sugerując potencjalny mechanizm działania ALA w terapii cukrzycy.
  • Kwas liponowy wiąże jony metali i może być stosowany do usuwania np. rtęci z organizmu. Dodatkowo związek ten przechodzi przez barierę krew-mózg.
  • ALA bierze udział w syntezie substratów niezbędnych do produkcji kwasów nukleinowych (DNA i RNA).
  • Podobnie do glutationu, ALA bierze udział w II fazie (sprzęganie) metabolizmu ksenobiotyków (np. leków) umożliwiając dalszą modyfikację, transport i wydalanie szkodliwych metabolitów.
  • Kwas α-liponowy rozpuszcza się w wodzie i w tłuszczach.
  • Kwas tiooktanowy jest przeciwutleniaczem i może regenerować inne antyoksydanty np. witaminę C, E oraz glutation. Dane literaturowe sugerują, że przeciwstarzeniowy (antyoksydacyjny) efekt ALA in vivo nie wynika z jego chemicznej budowy per se (dwie grupy tiolowe), ale ze zdolności do regulowania aktywności metabolicznej i transkrypcyjnej komórki.

Kwas alfa-liponowy jest związkiem chiralnym, tzn. występuje w formie dwóch enancjomerów (R/S-LA) Dodatkowo ze względu na występowanie dwóch grup tiolowych, z których każda może zmieniać swój stan oksydoredukcyjny otrzymujemy mieszaninę różnych cząsteczek, z których każda może mieć inne (nawet przeciwne) właściwości biologiczne. Na dzień dzisiejszy brakuje danych porównujących właściwości poszczególnych odmian ALA, dlatego dokładny mechanizm działania kwasu alfa-liponowego na organizm nie jest jasny.

 

L-asparaginian L-ornityny

Katabolizm aminokwasów prowadzi do powstania neurotoksycznego amoniaku. W warunkach fizjologicznych, w wątrobie (głównie) amoniak przekształcany jest w mocznik, który wraz z krwią trafia do nerek, przez które wydalany jest na zewnątrz organizmu.

W organizmie Asparaginian ornityny (dipeptyd) rozpada się na kwas asparaginowy i ornitynę, które biorą udział w detoksykacji amoniaku poprzez nasilenie procesu syntezy glutaminy i mocznika (cykl mocznikowy). Środek ten stymuluje aktywność wątroby i stosowany jest w przebiegu chorób wątroby różnego pochodzenia- zapalanie wątroby, stłuszczenie wątroby, marskość (zwłóknienie) wątroby, encefalopatia wątrobowa.

Powyższy tekst ma charakter popularnonaukowy i został napisany przez osobę bez wykształcenia medycznego. Nie może on zastąpić wizyty u lekarza i nie stanowi on porady medycznej.

Dodaj komentarz

8 komentarzy do "Kwas alfa- liponowy, glutation i ornityna dożylnie"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Damian
Gość

A czy mozecie podac jakie ilosci sa dane do tego wlewu poszczegolnych skladnikow i do czego jest dodawane ( glokoza, sole) ?

KASIA
Gość

Kwas ALA jest światłoczuły więc należy podawać go osłaniając butelkę ciemnym woreczkiem. U Was jakaś inna że podawana normalnie?

Maciej
Gość

Czy jest to gotowy preparat czy skomponowany na miejscu? a jeśli gotowy to jakiego producenta?

Alicja Dyk
Gość

Mieszkam w Niemczech .Mam pytanie mam w domu 80 gramowa w proszku wit C
Czy można te witaminę podzielić na kilka dni(w butelce jest proszek ) ?.w jakim czasie trzeba lub można podać podać 80 gr tego wlewu

wpDiscuz