Glutation i witamina C dożylnie
31 maja 2017
Pokaż wszystkie

Wlew dożylny z witaminy C (askorbinian sodu, 25 g)

Kroplówka z PWE i witaminy C.

 

Przykładowa kroplówka z witaminą C

Skład wlewu obejmował 500 ml płynu wieloelektrolitowego (PWE) i 25 g witaminy C w formie soli (askorbinian sodu). Sól jest mniej kwaśna (mniej drażniąca niż kwas askorbinowy), dzięki czemu możliwe jest podanie większej dawki witaminy C. Zabieg trwał około 30-40 minut. Kroplówkę przyjąłem ze względu na przeziębienie. Przed wlewem zjadłem obiad, a w trakcie kapania kroplówki odczuwałem zwiększone pragnie (niektórzy odczuwają zwiększone łaknienie po przyjęciu kroplówki z dużą dawką witaminy C). Po zabiegu czułem się wypoczęty a stan ten utrzymywał się przez kilka kolejnych dni (w tym czasie również lepiej się wysypiałem). Objawy przeziębienia ustąpiły po kilkunastu godzinach od wlewu. To, że dana substancja pomogła jednej osobie nie oznacza, że pomoże innej. Witamina C, może spowodować działanie niepożądane i nawet zdrowa osoba może przez nią pogorszyć swój stan zdrowia. Doustna witamina C jest bezpieczniejsza od dożylnej.

Wlewy z dużymi dawkami witaminy C nie są stosowane w medycynie „konwencjonalnej”, a skuteczność witaminy C jest bardzo często kwestionowana. Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku należy skorzystać z porady lekarskiej.

 

Gdzie można kupić askorbinian sodu do wstrzykiwań?

Pytanie o to gdzie można kupić witaminę C w postaci askorbinianu sodu pojawia się bardzo często. Nie znam preparatu do iniekcji, który zawierałby askorbinian sodu jako jedyną substancję czynną i byłby zarejestrowany w Europie. Apteki mogą jednak samodzielnie sporządzać taki preparat np. na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Przygotowanie takiego preparatu w aptece jest jednak dość skomplikowane i technicznie możliwe w bardzo niewielu miejscach (np. w dobrze wyposażonych aptekach szpitalnych). W Europie jest kilka aptek komercyjnych, które oferują „recepturowy” askorbinian sodu do wstrzykiwań, jedną z nich jest np. Burg-Apotheke w Königstein im Taunus. Dożylną witaminę C można tam kupić na podstawie recepty wystawionej przez lekarza praktykującego w Europie.

Leki powinno się kupować w aptekach, nie na aukcjach internetowych.

 

Samodzielne podłączenie kroplówki?

Nie! Nigdy nie próbuj samodzielnie podłączyć wlewu kroplowego, nieumiejętne podłączanie kroplówki może grozić utratą zdrowia lub śmiercią. Przed zabiegiem skonsultują się z lekarzem i zadbaj o to aby wykonał go profesjonalista

 

Witamina C w leczeniu onkologicznym?

Od pewnego czasu jest „głośno” na temat antynowotworowych właściwości witaminy C (podawanej we wlewie w dużych dawkach). Jest wielu zwolenników i przeciwników stosowania witaminy C w leczeniu nowotworów. Profesorowie medycyny wskazują, że witamina C to metoda na wyciąganie pieniędzy od chorych. Zaznaczam, że witamina C nie jest uznawana za lek przeciwnowotworowy gdyż nie ma badań klinicznych, które potwierdzałyby jej skuteczność w leczeniu nowotworów u ludzi. Z tego samego powodu lek ten nie jest podawany w szpitalach. W bazie danych publikacji biomedycznych pubmed można znaleźć sprzeczne doniesienia na temat wpływu witaminy C na nowotwory.

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że nawet jeżeli witamina C nie jest lekiem przeciwnowotworowym to mogłaby być stosowana równolegle z tradycyjną terapią, o ile nie miałaby negatywnego wpływu na jej skuteczność. Zwolennicy witaminy C zwracają uwagę na relatywnie niewielką liczbę potencjalnych działań niepożądanych i niską cenę specyfiku.

Potencjalny mechanizm przeciwnowotworowego działania witaminy C nie został w pełni opisany. Zakłada się, że wysokie stężenie askorbinianu wywołuje stres oksydacyjny (witamina C w tzw. wysokim stężeniu ma inne właściwości niż w małym) wewnątrz komórki i w ten sposób prowadzi do jej śmierci. Co ciekawe akumulacja witaminy C ma zachodzić przede wszystkim w komórkach nowotworowych i nie szkodzić zdrowym tkankom. Być może dzieje się tak, dlatego, że komórki nowotworowe często mają zwiększony poziom białek odpowiedzialnych za pobieranie witaminy C, a hipotezę może umacniać obserwacja, że pacjenci onkologiczni często mają obniżone stężenie witaminy C we krwi. Zasugerowano, że Witamina C może odcinać komórkę nowotworową od glukozy. To samo białko odpowiada za transport obydwóch molekuł (askorbinian ma bardzo podobną budowę do glukozy), a witamina C w dużym stężeniu może je inaktywować. Aaskorbinian jest zaangażowany w wielu szlakach metabolicznych. Zwolennicy witaminy C w walce z nowotworami wskazują na to, że witamina C stabilizuje macierz zewnątrzkomórkową (odpowiada za syntezę kolagenu, blokuje aktywność hialuronidazy) i w ten sposób może ograniczać tworzenie przerzutów.

Umieszczam ciekawe linki:
Witamina C jako oręż w walce z rakiem- praca przeglądowa, viamedica.pl
Ścieżka KRAS
Vitamin C could target some common cancers Revisiting vitamin C and cancer
Wlewy dożylne z witaminy C w domu
Strona przez którą można pobrać prawie każdą publikację
Powyższy artykuł ma charakter popularnonaukowy i został napisany przez osobę bez wykształcenia medycznego. Nie może on zastąpić wizyty u lekarza i nie stanowi on porady medycznej.

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Wlew dożylny z witaminy C (askorbinian sodu, 25 g)"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Kaziu
Gość

Cześć, kiedy pojawią się filmy z kolejnymi kroplówkami? Z czego będą kolejne wlewy, może pokażecie coś z glutationem?

Wladdek
Gość

Kroplówkę z witaminy C podobno można zrobić samemu. Tutaj jest link https://martabrzoza.pl/porady-zdrowotne/jak-wykonac-wlewy-dozylne-z-witaminy-c/

Marek
Gość

Tak wszytko jest jasne. Tylko skąd mam wytrzasnąć askorbinian sodu w jakości farmacetycznej do samodzielnego sporządzania roztworu do infuzji ??

Wladdek
Gość

Marku bez problemu znajdziesz takie produkty w intrenecie. Przesyłam przykładowe linki. Zobacz też sobie co pisze pharmacopeia na temat przygotowania i standardów.

https://www.spectrumchemical.com/OA_HTML/chemical-products_Sodium-Ascorbate-Powder-USP_S1349.jsp

https://us.vwr.com/store/product/7831983/sodium-ascorbate-usp

I nie bądź nierozsądny- nie rób tego samodzielnie, bo zrobisz sobie krzywdę!!

Anna
Gość
„Potencjalny mechanizm przeciwnowotworowego działania witaminy C nie został w pełni opisany”. Kłamstwo! Jest mnóstwo badań naukowych na temat działania wit C w leczeniu choroby nowotworowej. Szkoda, że pisząc o tym nie zamieścił Pan linków do publikacji medycznych choćby anglojęzycznych (w Polsce niestety nie opracowano nic na ten temat, wręcz wit C jest zakazana na oddziałach, ponieważ gdyby nagle ludzie zdrowieli z raka, to upadłby biznes farmaceutyczny, a interes musi się kręcić) na potwierdzenie swoich racji, a tak to są tylko puste słowa. Polecam książkę Zięby. Dodam tylko, ze są ludzie wysoko postawieni, którzy grożą mu śmiercią, za ujawnienie tych niewygodnych… Czytaj więcej »
wpDiscuz